Wydarzenia na zamku, przedstawione przez Jana Matejkę

1280px-Zamek_w_Lublinie

Za czasów Kazimierza Sprawiedliwego na terenach dzisiejszego Lublina powstał gród, przez który przebiegały 4 szlaki handlowe. W 1317 roku Władysław Jagiełło nadał osadzie prawa miejskie. Rozwijało się mieszczaństwo, powstawały dzielnice żydowskie. Budowano okazałe kamienice mieszczańskie, oraz rezydencję królów polskich.

Zamek w Lublinie

Został wybudowany w XII wieku, jako rezydencja królów. Wielokrotnie niszczony i odbudowywany, w okresie okupacji hitlerowskiej i 10 lat po wojnie wykorzystywany był jako więzienie. Obecnie mieści się w nim największe na wchodzie Polski muzeum, z galerią malarstwa.

Kaplica Trójcy Świętej

Podczas „potopu szwedzkiego” zamek lubelski został zniszczony. Ocalała tylko kaplica i donżon. Gotycka kaplica jest najcenniejszym elementem zamku. Zachowane bizantyńsko-ruskie freski, ufundowane przez Władysława Jagiełłę uważane są za najładniejsze i najlepiej zachowane w Polsce.

Oczami Jana Matejki

W 1569 roku na zamku podpisano Unię Lubelską. 300 lat później Jan Matejko namalował obraz, upamiętniający tamte wydarzenie. Dzieło można oglądać w Muzeum Lubelskim, znajdującym się na zamku.

Źródło zdjęcia: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Zamek_w_Lublinie.jpg

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s