Za czasów Kazimierza Sprawiedliwego na terenach dzisiejszego Lublina powstał gród, przez który przebiegały 4 szlaki handlowe. W 1317 roku Władysław Jagiełło nadał osadzie prawa miejskie. Rozwijało się mieszczaństwo, powstawały dzielnice żydowskie. Budowano okazałe kamienice mieszczańskie, oraz rezydencję królów polskich.
Zamek w Lublinie
Został wybudowany w XII wieku, jako rezydencja królów. Wielokrotnie niszczony i odbudowywany, w okresie okupacji hitlerowskiej i 10 lat po wojnie wykorzystywany był jako więzienie. Obecnie mieści się w nim największe na wchodzie Polski muzeum, z galerią malarstwa.
Kaplica Trójcy Świętej
Podczas „potopu szwedzkiego” zamek lubelski został zniszczony. Ocalała tylko kaplica i donżon. Gotycka kaplica jest najcenniejszym elementem zamku. Zachowane bizantyńsko-ruskie freski, ufundowane przez Władysława Jagiełłę uważane są za najładniejsze i najlepiej zachowane w Polsce.
Oczami Jana Matejki
W 1569 roku na zamku podpisano Unię Lubelską. 300 lat później Jan Matejko namalował obraz, upamiętniający tamte wydarzenie. Dzieło można oglądać w Muzeum Lubelskim, znajdującym się na zamku.
Źródło zdjęcia: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Zamek_w_Lublinie.jpg